Studia podyplomowe dla specjalisty: User Experience Design
04 Lip 2014

Studia podyplomowe dla specjalisty: User Experience Design

Właśnie co powitaliśmy sezon urlopowy i do października daleko, ale ruszyły już rekrutacje na studia podyplomowe. Wśród nich można znaleźć kierunki rekomendowane specjalistom od product contentu.

W ofercie są m.in studia User Experience Design organizowane przez SWPS równolegle w trzech miastach. O tym dlaczego warto się nimi zainteresować, opowiada Hubert Anyżewski, kierownik studiów.

studia podyplomowe User Experience Design SWPS

W tym roku rusza kolejna edycja studiów podyplomowych User Experience Design, czy coś się zmieniło w porównaniu do tych poprzednich?

Autorski program z racji 3 edycji studiów ma formułę bardzo dojrzałą, a zmiany są niewielkie. Co roku wprowadzam ulepszenia na poziomie do 10-15%. Zmiany polegają na optymalizacji modułów tematycznych w oparciu o doświadczenia z lat poprzednich oraz zmiany rynkowe. W tym roku dodaliśmy np. zajęcia z service design i projektowania dla e-gov. Jak co roku wprowadzam również niewielkie zmiany personalne w kadrze w oparciu o wyniki ankiet ewaluacyjnych kierunku oraz w składzie mentorskim. W tym roku do grona mentorów dodatkowo dołączyły takie osoby jak:

  • W Warszawie:

MARCIN MALICKI – Zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki MSW
TOMASZ SKÓRSKI, Senior UX – Od 13 lat uczestniczy w projektach informatycznych w Polsce i za granicą.

  • We Wrocławiu

JOANNA SIENIAWSKA – Joanna jest Dyrektorem Działu UX i współwłaścicielem Divante Sp. z o.o.
JOANNA STRZELEC- Dyrektor UX w BL Stream.

  • W Katowicach:

PAWEŁ NOWAK- Lead User Experience Designer w firmie Future Processing.
MONIKA MIKOWSKA- Współwłaścicielka studia projektowego mobee dick, które kładzie największy nacisk na mądry i piękny mobile UX design.
BARTEK MATOGA- Specjalista User Experience, doświadczony badacz i projektant.

Stawiacie bardziej na przygotowanie teoretyczne czy praktykę?

Zdecydowanie na praktykę, taka jest idea uczenia przez tzw. „robienie” oraz taki jest cel studiów podyplomowych. Ponad 60% zajęć jest prowadzonych w formie warsztatów. Podczas studiów uczymy technik warsztatowych i prowadzenia prac warsztatowych. Dodatkowo forma zaliczenia studiów to realizacja 5 etapowego projektu dyplomowego w grupach.

Kim jest najczęściej przeciętny słuchacz takich studiów? Jakie wymagania powinien spełnić aby dobrze się czuć na tym kierunku?

Zapraszamy na studia osoby posiadające chęć tworzenia produktów i usług dla ludzi.
Zapraszamy osoby komunikatywne, z otwartymi umysłami, myślące projektowo i będące empatyczne. Naszych studentów cechuje duża kreatywność, znajomość technologii lekkich oraz skupianie się na tzw. czynniku ludzkim. Są to osoby zwracające uwagę estetykę i szeroko pojęty design. Chcących pomagać i ulepszać otoczenie wokół siebie poprzez tworzenie pięknych i użytecznych produktów i usług.

Ze skrótem UX często kojarzona jest umiejętność rysowania czy też projektowania. Co zatem z osobami, które do tej pory nie za bardzo miały styczność z robieniem grafiki?

Umiejętności rysownia, szkicowania są bardzo przydatne w pracy UX. Nie wymagamy jednak umiejętności rysunku artystycznego, a komunikowania własnych myśli na papierze. W takim zakresie wystarczą podstawy rysowania technicznego i tzw. komunikacji wizualnej.

(źródło ilustracji: http://noeldillon.com/?page_id=83)

(źródło ilustracji: http://noeldillon.com/?page_id=83)

Czy często na studia zapisują się osoby na co dzień związane z marketingiem internetowym lub spece od przygotowywania contentu?

Tak, często. Osoby które przychodzą na nasze studia mają umiejętności interdyscyplinarne: społeczne- kreatywne i technologiczne.

Studia „User Experience Design” odbywają się w kilku miastach. Czy są jakieś różnice merytoryczne albo programowe?

Wszystkie oddziały UX Design w Polsce – czyli odział warszawski, wrocławski i katowicki mają ten sam program i tą samą formę zaliczeń i studiowania. Bardzo dbam razem z kierownikami lokalnymi o spójność  programową i merytoryczną oddziałów.

Co jest warunkiem ukończenia studiów?

Oddanie projektu dyplomowego realizowanego w zespole 5 osobowym oraz obrona projektu dyplomowego przed komisją. Dodatkowo zdanie egzaminu z wiedzy i frekwencja na zajęciach.

Na rynku jest już trochę absolwentów tego kierunku. Czy obserwujesz projekty w których się udzielają, czy uczestnicy rzeczywiście wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce?

Zdecydowanie tak, osoby kończące nasz wydział odnoszą znaczące sukcesy w Polsce i za granicą. Duże firmy i globalne korporacje takie jak Samsung czy Citibank interesują się naszymi studentami już podczas roku studiowania. Podczas studiów prowadzimy program staży z firmami partnerskimi.

AboutProducts.pl czytają głównie marketingowcy, szczególnie specjaliści od product contentu. Podsumowując, dlaczego powinni zainteresować się tym kierunkiem studiów?

Głównie ze względu na fakt, iż stawiamy duży nacisk na IA  w tym na content i sposoby grupowania i przeszukiwania informacji. Content jest ważnym i  często niedocenianym aspektem produktów.

Dziękuje za rozmowę!

Na pytania odpowiadał:

hubert anyżewski

Hubert Anyżewski

Kierownik studiów podyplomowych User Experience Design

Head of Design & Strategy,
V.P./Partner, UseLab.


Paweł Cyzman

W e-commerce to nie "content is king". Prawdziwym królem jest product content :)

  • Pawel Gontarek

    Bendem studętę … od 25.X 🙂

  • pawelcyzman

    To zapraszam później do podzielenia się pierwszymi wrażeniami 🙂